Jak ušetřit na zdravých potravinách?


1) nakupujte sezónně

Sezónní potraviny jsou vždy levnější a proto v létě nakoupíte levně většinu ovoce a zeleniny. Meloun koupený v srpnu bude až o dvě třetiny levnější, než ten samý koupený v lednu. O chuti ani nemluvě.

2) pěstujte si sami

Máte-li alespoň malou zahrádku, využijte toho. Můžete si vypÄ›stovat chutná, Å¡Å¥avnatá rajÄata, mrkev Äi Äervenou Å™epu. Z ovoce jsou zase populární jahody, maliny, angreÅ¡t Äi borůvky. Navíc to poznáte i na chuti, domácí bio vlastnoruÄnÄ› vypÄ›stované zkrátka chutná o 100% lépe. A pokud se vám první rok úroda moc nepodaří, nezoufejte, další rok to bude urÄitÄ› lepší.

peníze

Tip: najdÄ›te ve svém okolí volnÄ› rostoucí stromy. OÅ™ech, jabloň a tak dále. Vyhledejte tÅ™eba i ménÄ› známé „Å¡pendlíky“. V září sbírejte šípky na sirup a v dubnu pampeliÅ¡ky na med. Oblíbený je i jitrocel, který poslouží proti kaÅ¡li.

3) nakupujte na farmářských trzích

Místo supermarketu se vydejte na lokální farmářský trh. Pořídíte tam kvalitnÄ›jší potraviny, než v supermarketu, podpoříte místní farmáře a cena bude minimálnÄ› stejná jako v obchodech. Navíc tam získáte kontakty, které můžete pozdÄ›ji zužitkovat viz. bod Äíslo 5.

4) nauÄte se nové recepty

Mnoho zdravých receptů uvaříte a vyjdou vás na pár korun. Nemusí jít totiž o nic exotického. Takový ÄoÄkový salát na studeno s vaÅ™eným vejcem na tvrdo je chutné, zdravé a plnohodnotné jídlo. Dobré jsou i jiné luÅ¡tÄ›niny například fazole nebo cizrna.

brambory

5) vyměňujte

Dobrý tip, jak se dostat ke zdravým potravinám levnÄ› je forma výmÄ›ny. Máte známého, který chová slepice a může vás zásobovat domácími vajíÄky? SkvÄ›lé, zaplatíte za nÄ› možná stejnÄ› jako v obchodÄ›, ale budete vÄ›dÄ›t, že jsou od Å¡Å¥astných slepiÄek. Nebo můžete výmÄ›nou nabízet nÄ›co, co vy umíte. Umíte bezvadnÄ› péct, plést svetry nebo dÄ›lat úÄetnictví? NabídnÄ›te své služby Äi produkty výmÄ›nou za bedýnku domácího kvÄ›táku, brambor a pórku.