Jak ušetřit na zdravých potravinách?


1) nakupujte sezónně

Sezónní potraviny jsou vždy levnější a proto v létě nakoupíte levně většinu ovoce a zeleniny. Meloun koupený v srpnu bude až o dvě třetiny levnější, než ten samý koupený v lednu. O chuti ani nemluvě.

2) pěstujte si sami

Máte-li alespoň malou zahrádku, využijte toho. Můžete si vypÄ›stovat chutná, šťavnatá rajÄata, mrkev Äi Äervenou Å™epu. Z ovoce jsou zase populární jahody, maliny, angreÅ¡t Äi borůvky. Navíc to poznáte i na chuti, domácí bio vlastnoruÄnÄ› vypÄ›stované zkrátka chutná o 100% lépe. A pokud se vám první rok úroda moc nepodaří, nezoufejte, další rok to bude urÄitÄ› lepší.

peníze

Tip: najdÄ›te ve svém okolí volnÄ› rostoucí stromy. OÅ™ech, jabloň a tak dále. Vyhledejte tÅ™eba i ménÄ› známé „Å¡pendlíky“. V září sbírejte šípky na sirup a v dubnu pampeliÅ¡ky na med. Oblíbený je i jitrocel, který poslouží proti kaÅ¡li.

3) nakupujte na farmářských trzích

Místo supermarketu se vydejte na lokální farmářský trh. Pořídíte tam kvalitnÄ›jší potraviny, než v supermarketu, podpoříte místní farmáře a cena bude minimálnÄ› stejná jako v obchodech. Navíc tam získáte kontakty, které můžete pozdÄ›ji zužitkovat viz. bod Äíslo 5.

4) nauÄte se nové recepty

Mnoho zdravých receptů uvaříte a vyjdou vás na pár korun. Nemusí jít totiž o nic exotického. Takový ÄoÄkový salát na studeno s vaÅ™eným vejcem na tvrdo je chutné, zdravé a plnohodnotné jídlo. Dobré jsou i jiné luÅ¡tÄ›niny například fazole nebo cizrna.

brambory

5) vyměňujte

Dobrý tip, jak se dostat ke zdravým potravinám levnÄ› je forma výmÄ›ny. Máte známého, který chová slepice a může vás zásobovat domácími vajíÄky? SkvÄ›lé, zaplatíte za nÄ› možná stejnÄ› jako v obchodÄ›, ale budete vÄ›dÄ›t, že jsou od šťastných slepiÄek. Nebo můžete výmÄ›nou nabízet nÄ›co, co vy umíte. Umíte bezvadnÄ› péct, plést svetry nebo dÄ›lat úÄetnictví? NabídnÄ›te své služby Äi produkty výmÄ›nou za bedýnku domácího kvÄ›táku, brambor a pórku.